JAK DBAĆ O LEWKA?

PIELĘGNACJA

Lewki są psami długowłosymi dlatego też pielęgnacja to kluczowy element życia z nimi.

Zabiegi pielęgnacyjne nie są skomplikowane i nie zajmują dużo czasu.

Niezależnie czy zdecydujecie się na prowadzenie lewka w wersji wystawowej czyli z długim włosem czy zechcecie golić go tworząc dowolną fryzurkę, wymaga on regularnej kąpieli i czesania.

Zacznijmy od tego co jest potrzebne do prawidłowej i sprawnej pielęgnacji.

Sprzęt groomerski

Będą potrzebne szczotki, grzebienie, obcinarka do pazurów, suszarka, preparat do czyszczenia uszu, preparat do przemywania oczu i inne.

To jest mój podstawowy zestaw do czesania:

Od lewej,

  • grzebień marki Greyhound,
  • drugi grzebień nieznanej marki ale mniejszy z dwiema wersjami rozstawu zębów,
  • szczotka pudlówka mała marki KW, najważniejsze aby była miękka, igły muszą być bardzo elastyczne,
  • szczotka mała, miękka firmy MaxiPin,
  • szczotka mała firmy Yento z naturalnym włosiem + nylon,
  • spinki fryzjerskie do podpinania włosów.

KOSMETYKI PODSTAWOWE:

  • szampon w koncentracie firmy np. Botaniqa, PSH, Yuup, Baldecchi. To są firmy, których ja używałam ale możecie dobrać dla swojego lewka szampon innej firmy, ważne aby był dla psów długowłosych.
  • odżywka po kąpieli dla psów długowłosych, używałam firm Pure Paws, Iv San Bernard, Botaniqa, Baldecchi.
  • odżywka do rozczesywania, dla mnie najlepsza, jedna jedyna niepowtarzalna to odżywka WOW firmy Laser Lites.

KOSMETYKI DODATKOWE:

  • puder do osuwania włosów z uszu Ear Powder firmy Bio-groom,
  • pianka do przemywania okolic oczu firmy Baldecchi,
  • puder na zacieki firmy Baldecchi .

Zabiegi pielęgnacyjne

Czesanie

Jeśli chodzi o częstotliwość czesania to czym częściej tym lepiej czyli może być codziennie. Optymalnie jest czesać lewka co kilka dni np raz w tygodniu. Takim maximum to czesanie co 2 tyg ale to już jest wersja dla osób doświadczonych i na pewno tylko w kryzysowych sytuacjach. Jeśli robimy to regularnie i dość często włos nie jest skołtuniony i czynność czesania nie zajmie nam więcej niż 15 min.

Nigdy nie czeszemy psa „na sucho”, zawsze przy czesaniu używamy odżywki do rozczesywania w spryskiwaczu groomerskim lub takim jak do kwiatów, który pryskając tworzy mgiełkę. Czeszemy psa warstwami od dołu do góry, podpinając sobie górne nierozczesane jeszcze warstwy.

Pamiętajcie, że samą szczotką nie rozczeszemy dokładnie psa, musimy również używać grzebienia.

Kąpiel

Czysty pies zawsze będzie miał mniejszą skłonność do kołtunie się. Ja proponuję kąpać lewka co 2-3 tyg ale oczywiście jeśli jest taka konieczność możemy robić to częściej. Zawsze używam szamponów w koncentracie gdyż są bardziej ekonomiczne i łatwiej spłukują się z sierści. Po nałożeniu szamponu myję dokładnie każdą część ciała psa włącznie z głową i pyskiem, spłukuję i czynność powtarzam.

Na koniec nakładam odżywkę, którą spłukuje (tylko takie używam). Uczulam na DOKŁADNE spłukanie szamponu i odżywki. Czasami używam jedwabiu (kiedy włos jest przesuszony) i wtedy oczywiście nie spłukuję go. Ale pamiętajcie jedwabiu nakładamy w min ilościach.

Po kąpieli nakładam psu szlafrok (aby odcisnął się nadmiar wody) i po około 1/2 godz suszę psa suszarką wyczesując przy tym bardzo dokładnie.

Wysuszenie suszarką i wyczesanie po kąpieli jest KONIECZNE!

Dodatkowe zabiegi

Bardzo ważną czynnością, którą należy wykonać raz na jakiś czas jest usunięcie zbędnych włosów z wnętrza ucha. Te włosy należy wyrwać, wycinanie nożyczkami jest tylko półśrodkiem. Używamy do tego podanego wcześniej pudru, który ułatwia usunięcie włosów, czyni zabieg bezbolesnym i dodatkowo czyści ucho.

Jeśli nie czujecie się na siłach aby robić to samemu zaprowadźcie psa do doświadczonego groomera. 

Małe rasy bardzo często mają problem z tzw zaciekami. Niestety jeśli nie jest to związane z jakąś chorobą niewiele możemy zrobić. Ale są środki ułatwiające pielęgnacje okolic oczu. Ja bardzo chwalę sobie podaną wcześniej piankę do przemywania oczu oraz puder na zacieki, który świetnie wysusza włos pod oczami.

Jeśli nasz pies ma problem z zaciekami należy mu codziennie przemywać okolice oczu oraz rozczesywać włos pod oczami i na kufie.

Fryzura lwiego pieska
w wersji wystawowej

Fryzura na lwa jest konieczną opcją w przypadku kiedy chcemy psa pokazywać na wystawach psów.

Wg mnie również bardzo praktyczna i uroczą. Nie jest to trudna czynność i bez problemu możemy nauczyć się tego z wykorzystaniem oczywiście maszynek do golenia dla psów.

Strzyżenie

Do golenia używamy ostrzy najlepiej o długości cięcia 1,00 – 1,2 mm. W okresie zimowym zostawiamy trochę dłuższy włos np. 2,8 – 3,00 mm. Aby nie inwestować w bardzo drogie maszynki polecam te, które sama używam czyli z wymiennymi ostrzami typu „clip” czy „snap on”. Używam dwóch maszynek, jedna główna to WAHL KM2 oraz druga mała jako trymer do stópek MOSER REX Mini.

Jak mają wyglądać zakresy powierzchni golenia przedstawiam na zdjęciach.

Tylna część ciała, granicą cięcia jest ostatnie żebro.

Ogon golimy do połowy jego długości, ale oczywiście nie bierzemy pod uwagę długości włosa. Na zdjęciu mój palec wyznacza koniec ogona.

Przednie nogi są golone od nadgarstka do łokcia, jak na zdjęciu.

Tylne nogi są ogolone do stawu skokowego (pięty).
Ja to robię pod kątem jak na zdjęciu.

Tak powinno wyglądać golenie przednich łap w porównaniu z tylnymi. Linia poprowadzona równolegle do podłoża od granicy cięcia przedniej łapy powinna pokrywaać się z granicą cięcia tylnej łapy.

Obowiązkowo golimy również stópki naszego lewka. Na zdjęciach pokazałam przednią (pierwsze zdjęcie) i tylną stopę. Często ogolone stópki nie są widoczne jeśli lewek ma ładne, długie i zadbane „pompony” na łapkach.

Pozostałą część ciała pozostawiamy w naturalnej długości włosa, bez żadnego formowania fryzury nożyczkami. 

Scroll to Top